uyumanın yolları, uykuya dalmanın basit yolları, nasıl uykuya dalınır

Uyumak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Yatak Odasını Amacı Dışında Kullanmayınız!

Yataktayken internette gezilmesi, televizyon izlenmesi gibi alışkanlıklar yatak odasını amacı dışında kullanmaya verilecek örneklerden bazılarıdır. Yatak odanıza girdiğinizde bu oda size uykuyu hatırlatması gerekiyor.

Yatak Odası Uyumaya Elverişli Olmasına Dikkat Edin!

Yatak odanızın kapısını kapalı tutmayı ihmal etmeyin ve eğer dışarıdan gelen gürültüleri engelleyemiyorsanız diğer sesleri bastıracak fan sesi gibi sabit bir ses kaynağı bulunuz. Yatak odasının fazla sıcak olmaması tavsiye edilmektedir. En azından ise gündüz saatlerinde vücudun alıştığı sıcaklığa göre daha soğuk olmasına özen gösterin. Yatmadan önce yatak odasının havalandırılması ise gerek temiz gelmesi yönünden hava gerekse de odanın ısısını düşürülmesi yönünden faydalıdır. Yaz aylarında yatmadan önce klima ya da fan çalıştırabilirsiniz.uyumanın yolları, uykuya dalmanın basit yolları, nasıl uykuya dalınır

Yatmadan Önce Midenizi Fazla Doldurmayınız!

Açken uyunması evet, zorludur ancak fazla tok da uyunmamaktadır. Yatmadan önce karnınızın aç olduğunu hissediyorsanız ufak bir atıştırmalıkla yetininiz. Fakat tıka basa yemek yedikten sonra uyumaya kalkarsanız uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.

İçtiklerinize Dikkat Etmelisiniz!

Kafein ve ya nikotin uyku saatlerine yakın almayınız. Gün içinde çok fazla çay, kahve, sigara tüketmek gece uykunuzu da etkiler. Aynı tavsiyeler alkol için de geçerliliğini korur. Alkolün uyku getireceğini denilir fakat, işin gerçeği uyumaya yakın alkol almak gece uykunuzun bir çok kez bölünmesine neden olacaktır.

Uyku Öncesi Rahatlamayı İhmal Etmeyin!

Uyumadan önce ılık bir banyo sizi uykuya hazırlar. Kendinize rahatlatıcı uykuya geçiş ritüelleri yaratmalısınız.

Gün İçinde Yorulmalısınız

Bütün gün hareketsiz kalındıktan sonra geceleri vücudunuzun dinlenmeye geçmesini beklemek yerine gün içerisinde egzersiz yapmanız daha faydalı olur. Egzersiz yapmaya vaktiniz yoksa dahi merdiven çıkmayı, işe, alış verişe ve ya okula giderken belli bir mesafeyi yürüyerek kat etmeyi düşünmelisiniz. Yatmadan 5-6 saat önce yapılacak 20-30 dakikalık egzersizler uyumaya yardımcı olacaktır.

Gün İçinde Şekerleme Yapmamalısınız

Gün içerisinde kısa uykular gece uyumanızı zorlaştırmaktadır. Şekerleme yapmayınız ve eğer kendinizi engelleyemiyorsanız en azından bu şekerlemenin 30 dakikayı geçmemesi için saatinizi kurmalısınız. Saat yaklaşık 15:00’ten sonra şekerleme yapmamaya özen gösterin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*