vajinal akıntı sebepleri, vajinal akıntı niye olur, vajinal akıntının sebepleri nelerdir

Vajinal akıntıya dikkat!

Bayanların genel olarak tedirgin oldukları durumlar arasında vajinal akıntı durumu yer almaktadır. Her ne kadar pek çok akıntı normal olarak karşılansa da yine de sağlık kuruluşlarına yapılan başvurular bir hayli fazla. Elbette ki her bayanda gerçekleşe vajinal akıntının bazı sebepleri bulunmaktadır. Normal renkte olan vajinal akıntı her hangi bir problem oluşturmazken, renklerinden kaynaklı bazı hastalıkların meydana geldiğini ya da gelebileceğini söylemekte mümkün olabilmektedir.vajinal akıntı sebepleri, vajinal akıntı niye olur, vajinal akıntının sebepleri nelerdir

Akıntının rengi hastalığa haberci

Adet zamanlarının bazı dönemlerinde, kokusuz ve şeffaf olarak bir akıntının olması, korkulacak bir durumda değildir. Elbette ki bu doğal bir akıntı olmasından dolayı her hangi bir hastalık oluşmuş ya da oluşacak gözü ile bakılmamalıdır. Bu tarz akıntılar, hormonlardan kaynaklı olarak kendiliğinden doğal bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı bayanların bu durumda korkacak bir şeyleri yoktur diyebiliriz. Yani bu tür doğal akıntılarda her hangi bir sağlık kuruluşuna başvurmanıza gerek yoktur. Yine bu durumda, akıntının miktarı da aslında çokta önemli değildir. Akıntı her bayanda farklı miktarlarda meydana gelebilir. Dediğimiz gibi şeffaf ve kokusuz ise her hangi bir problem teşkil etmiyor. Fakat renginde farklı tonlar bulunuyor, peynirimsi bir kıvam, sararma, koku gibi olumsuz durumlar söz kokusu ise, yine bununla beraber vajinada kaşınma, kızarıklık, yanma gibi durumlar söz konusu ise işte bu durumda maalesef bir cinsel sağlık sorununuz bulunabilir. Hatta rengi sarıya, et suyu gibi bir kıvama dönüşmüş ise bir kanser riski de taşıyor olabilirsiniz. Bunun için bir sağlık kuruluşuna başvurmak her zaman daha sağlıklı ve doğru bir adım olacaktır.

Rahim ağzı kanseri

Gerçekleşen akıntıda sarımsı, et suyu gibi ve kokulu bir durum söz konusu ise, bununla birlikte şiddetli ağrı ve yanma, köpüklü akıntı şekli, parçalı akıntı gibi şikâyetler var ise, mantar enfeksiyonu ya da her hangi bir kanser riski ortaya çıkabilir. Kadın organlarında bulunan kanser oldukça dikkat edilmesi gerekenler arasında olurken, bir uzmana başvurmak, erken teşhis ve tedavi için büyük öneme sahip olmaktadır. Daha detaylı bilgilere, akıntınız ile bilgiler ile birlikte doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*